Powitanie wiosny

25 marca 2023 roku w siedzibie klubu motocyklowego Biały Orzeł MC Poland odbyło się jak co roku powitanie wiosny czyli ,,graty’’ wyciągamy z garaży.
Na zaproszenie organizatorów przyjechało wiele klubów jak i osób nie stowarzyszonych. Gospodarze zadbali o dobrą muzykę i wyśmienitą kuchnię. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Marzanna jednoznacznie kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny oznacza pożegnanie zimy. Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę.
Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments