Historia pyry w Wielkopolsce sięga XIX wieku. To wtedy ziemniaki rozpoczęły tu swoją ogromną „karierę”, stając się podstawowym produktem żywieniowym dla większości ludzi. Najczęściej jadano je z solą, ugotowane w łupinie jako tzw. ziemniaki w mundurkach.
Wielkopolska była już wtedy regionem typowo rolniczym, dlatego nie brakowało tu także produktów nabiałowych, w tym białego sera. I tak oto popularne stało się również jedzenie ziemniaków z twarogiem, czyli pyr z gzikiem. Potrawa ta przetrwała do dziś. Nie jest już tylko daniem dla ubogich rolników czy jedzeniem typowo postnym, a swoistym symbolem regionu, który znajduje zwolenników wśród wielu turystów odwiedzających Poznań. Nie może więc dziwić, że 11 maja 2007 roku gzik został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polską Listę Produktów Tradycyjnych.
Jak co roku klub motocyklowy Biały Orzeł MC Poland organizuje spotkanie motocyklistów związane z tą tradycją. Gospodarze gościli kluby wielkopolskie jak również motocyklistów spoza regionu.
Oprócz tradycyjnej pyry z gzikiem kluby lub osoby mogły wylicytować ogromny 3 kilowy tatar. Licytacja była bardzo ,,ostra’’. Po kilkunastu minutach wyłoniono zwycięzcę. Okazał się nim klub motocyklowy TUR MC Poland, który wylicytował tatara na kwotę 1300 zł. Cały dochód został przeznaczony na dom dziecka.
Poznański gzik
Share this content
Subscribe
0 komentarzy