Prywatne muzeum, Nakło nad Notecią
W latach 70 kolega mojego taty dojeżdżając do pracy z pobliskiej wsi zostawiał u nas na podwórku motor. Była to czeska Jawa. Ten piękny, bogaty w elementy chromowane motor wywarł tak ogromny wpływ na nastolatku, którym wtedy byłem.I po latach, czyli w roku 2009 wyszukałem takową Jawę gdzieś na Kaszubach. Została odrestaurowana przeze mnie (oczywiście przy pomocy lakiernika, galwanizera i jeszcze mechanika) od podstaw do pełnej oryginalnej Jawy!Zaczęło się od motoryzacji i cały czas jest ona moim oczkiem w głowie.
Potem były pojazdy w garażu
Potem były pojazdy, które kiedyś były w posiadaniu rodziny. Tak zwana „tatowa” WSK-a, MZ-Trophy, Komary. Część kolekcji została odrestaurowana już osobiście przeze mnie, a część pozostała w stanie oryginalnym. Na chwilę obecną kolekcja liczy kilkadziesiąt jednośladów. W odbudowie jest kultowy Junak M10.Pojawiły się również samochody. I tutaj trzeba je wymienić: Mikrus, Syrena Bosto, Skoda 105, Skoda Favorit, Polonez, Fiat 126p, Polonez, Tavria, w trakcie odbudowy jest Tarpan, a czeka na restaurację kultowy Żuk. Jest również w pięknym oryginalnym stanie zielono-butelkowa Audi 80.
Motocykliści w garażu
Gdy pojazdy zaczęły się „rozmnażać” zaczęli zajeżdżać do mnie znajomi motocykliści. Znajomi, przyjaciele pasjonujący się motoryzacją. Każdy z przyjaciół wnosi wraz swoimi odwiedzinami wiele nowych informacji, wiele ciekawych opowieści. Tutaj często wspomina się historię motocyklizmu i ludzi z tym tematem związanych.
Tak powstało muzeum
Odwiedzający to miejsce przyjaciele przywozili ze sobą eksponaty do kolekcji. I były to różne gadżety. Począwszy od samochodu Polonez, poprzez motorower Jawa 50 do sprzętu codziennego użytku z czasów PRL. Pralki, farelki, suszarki, maszynki, aparaty.I wtedy powstał pomysł zalegalizowania kolekcji. Oczywiście stało się to również za sprawą zafascynowania kolekcją Marcina Gulki z Sępólna Krajeńskiego, Marka Erdmana z Sicienka oraz Jacka Grzywacza z Łochowic. I to właśnie dzięki tym osobom podjąłem decyzję o staraniu się o uzyskanie statutu muzeum. W 2019 roku kolekcja została wpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do ewidencji muzeów. Muzeum funkcjonuje w celu realizacji mojej pasji i chęci przekazania innym „kawałka” niedalekiej historii.
Coroczna impreza w garażu
Co roku odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia impreza pod nazwą „Grill przy Garażu PRLu”. Zjeżdżają się tutaj pasjonaci, miłośnicy motoryzacji .Grzegorz Trudziński, założyciel i właściciel „Prywatnego Muzeum Historii Garaż PRL-u w Nakle nad Notecią”